Jesteśmy też na:
61 8 32 19 49
zsm@poznan.interklasa.pl
Dowiedz się więcej:

 

 

Projekty unijne:
Pozycjonowanie stron www

WYMIANA Z NORDEN W NIEMCZECH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ „DZIEDZICTWO – TOŻSAMOŚĆ EUROPEJSKA”

« powrót

22.04.2016

 

W dniach 10-16.04.2016 uczniowie naszej szkoły w składzie: Dawid Bartkowiak, Weronika Dębska, Izabela Druciarek, Weronika Duda, Katarzyna Kalwarczyk, Jakub Król, Patrycja Królikowska, Natalia Kundegórska, Jan Nadstawski i Krystian Pytlak wraz z opiekunami: Katarzyną Smulską i Hubertem Krystkowiakiem uczestniczyli w wymianie z niemiecką szkołą Ulrichsgymnasium w Norden. Plan wyjazdu był bardzo urozmaicony, więc nie mieliśmy czasu na nudę.
 Już pierwszego dnia, po przyjeździe i nocy spędzonej u niemieckich rodzin, wraz z grupą uczniów z hiszpańskiego Andújar zostaliśmy powitani w szkole przez dyrektora oraz panią koordynator projektu. Mieliśmy również okazję bliżej zapoznać się z naszymi nowymi kolegami z Niemiec i Hiszpanii. Po południu zostaliśmy zaproszeni do Ratusza przez panią burmistrz Norden. Następnie przyszedł czas na grę miejską, podczas której musieliśmy przemierzać ulice Norden w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadki i tym samym zapoznać się z miejscem, do którego przybyliśmy.

 We wtorek, płynąc promem, dostaliśmy się na wyspę Norderney. Tam, rowerami, dotarliśmy do brzegu Morza Północnego. Jego część stanowi Morze Wattowe, po którego dnie mogliśmy przechadzać się, gdyż był duży odpływ. Po południu poznaliśmy historię wyspy w trakcie wizyty w lokalnym Bademuseum.

 W późniejszych dniach uczestniczyliśmy między innymi w lekcjach, smakowaliśmy tradycyjnej potrawy o nazwie Grunköhl a w Ostriesisches Teemuseum, dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w życiu mieszkańca Wschodniej Fryzji pełni... herbata. Jednak główną atrakcją wymiany była całodniowa wycieczka do Bremy. W trakcie oprowadzania z przewodnikiem zwiedziliśmy wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO XV-wieczny Ratusz, a także kościół luterański, dzielnicę rybacką Schnoor oraz poznaliśmy historię o słynnych muzykantach z Bremy, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie przy ich pomniku.

 W wolnym czasie mieliśmy okazję bliższego poznania kultury nie tylko niemieckiej, ale także hiszpańskiej - czas spędzaliśmy na długich przechadzkach po miasteczku, a nawet na wspólnym kibicowaniu drużynom niemieckim w piłce nożnej. Ostatni dzień wymiany zaakcentowaliśmy wspólnym śpiewaniem niemieckich piosenek oraz wieczorkiem pożegnalnym przy grillu.
Wyjazd z pewnością zaliczamy do udanych - to nie tylko tygodniowa odskocznia od szkoły, ćwiczenie języków obcych w praktyce, ale także nawiązywanie nowych kontaktów.
 Kolegom z niemieckiego Norden nie mówimy "Do widzenia", lecz "Do zobaczenia", bowiem w październiku będziemy gościć ich w naszych progach.

Katarzyna Kalwarczyk

Izabela Druciarek

Galeria

Zobacz prezentację 

 


Do wakacji pozostało:
57
16
58


Ochotnicza straż pożarna


Imprezy dla dzieci