Jesteśmy też na:
61 8 32 19 49
zsm@poznan.interklasa.pl
Dowiedz się więcej:

 

 

Projekty unijne:
Pozycjonowanie stron www

SZKOLNY KONKURS NA NAJLEPSZĄ WYPOWIEDŹ ARGUMENTACYJNĄ

« powrót

07.02.2018

Zespół polonistów ogłasza szkolny konkurs na najlepszą wypowiedź argumentacyjną rozwijającą jeden z poniższych tematów:

1. „Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy: książki na chwilę i na każdą chwilę” (John Ruskin). Które książki są dla Ciebie tymi na każdą chwilę? Uzasadnij swój wybór.

2. „Podstawową i najważniejszą funkcją kultury jest budowanie wartości, ustalanie ich hierarchii” (Zbigniew Herbert). Hierarchia wartości współczesnego młodego pokolenia. Realizując temat, odwołaj się do tekstów literackich, publicystycznych oraz własnych doświadczeń.

3. „Ostatecznym celem nauki jest nieskończona miłość do ludzi” (Ludwik Pasteur). Literackie i filmowe portrety naukowców, którzy kierowali się w swoich pracach badawczych miłością i szacunkiem do ludzi.

4. „Matki dają naszemu duchowi ciepło, a ojcowie – światło” (Jean Paul Sartre). Rola rodziców w życiu wybranych bohaterów literackich.

5. „Pragnienie przyjaźni często rodzi się nagle, lecz sama przyjaźń wymaga czasu” (Arystoteles). Trudny proces budowania przyjaźni przez bohaterów literatury współczesnej.

6. „Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej” (Lothar Zenetti). Bohaterowie literaccy i filmowi, którym nadzieja pomogła przetrwać trudne chwile.

7. „Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie” (Emmanuel Mounier). Odwołując się do wybranych utworów literackich i filmowych oraz własnych doświadczeń, przeprowadź polemikę ze słowami Emmanuela Mouniera lub potwierdź ich słuszność.

8. „Kto żyje w strachu, nigdy nie będzie wolny” (Horacy). Bohaterowie literaccy i filmowi, którzy przezwyciężyli lęk i zyskali wolność.

9. „Im więcej w człowieku zła, tym bardziej musimy go kochać” (Mikołaj Gogol). Którzy bohaterowi literaccy i filmowi, mimo że krzywdzili innych, doświadczyli miłości otoczenia? Jaki to miało wpływ na ich życie?

10. „Nie wszystko, co się liczy, może być policzone; nie wszystko, co może być policzone, liczy się” (Albert Einstein). Co w życiu człowieka jest najważniejsze? Realizując temat, odwołaj się do literatury pięknej, biografii znanych Ci postaci i własnych doświadczeń.

OSTATECZNY TERMIN ODDANIA PRAC MIJA 31 MARCA 2018!

Oddawać je można bezpośrednio u nauczycieli języka polskiego.


Do wakacji pozostało:


Ochotnicza straż pożarna


Imprezy dla dzieci