Jesteśmy też na:
61 8 32 19 49
zsm@poznan.interklasa.pl
Dowiedz się więcej:

 

 

Projekty unijne:
Pozycjonowanie stron www

Polecam dla humanisty

 Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego to historia osób, które nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie. Napotykają wiele przeszkód na drodze życia, które utrudniają im osiągnąć cel, jakim jest szczęście.

Głównym bohaterem jest Tomasz Judym, którego działania przypominają te z okresu pozytywizmu. Próbuje walczyć o godne warunki życia ludzi znajdujących się na najniższym szczeblu hierarchii społecznej. Nie jest rozumiany przez kolegów po fachu, nie jest też mile widziany przez swoją rodzinę, która mieszka w skrajnie trudnych warunkach materialnych.

Doktor Judym jest osobą żyjącą na skraju dwóch warstw społecznych - bogatej i biednej. Z pierwszej się wywodzi, a w drugą wkracza dzięki wykształceniu..

Kolejna postać naszej literatury doskonale odnajduje się w rzeczywistości, jaką jest początek XX wieku i jej lwowski salon.

Mam na uwadze tytułową bohaterkę Moralności Pani Dulskiej autorstwa Gbrieli Zapolskiej. Pani domu jest charakterystyczną postacią, której moralność wyznaczają pieniądze i życie na pokaz. Nie liczy się ona z uczuciami ani męża, ani dzieci. Ceni za to sobie dobrą opinię wśród społeczeństwa oraz to jak jest postrzegana przez innych ludzi.

Choć ma męża, to tak naprawdę w tym związku małżeńskim, to ona nosi spodnie. Zapoznaj się z tą lekturą. Przekonaj się do jakiego stopnia można być apodyktycznym. Czy byłbyś w stanie wytrzymać taką sytuację.

Elliot Aronson w książce pt. Człowiek – istota społeczna  opisuje między innymi sytuacje, w których rodzą się uprzedzenia często prowadzące do agresji. Dotyczy ona nie tylko dzieci, ale i ludzi dorosłych, wydawałoby się rozważnych w postepowaniu. Może się wydawać, że im człowiek starszy, tym ma większą mądrość, ale nie zawsze tak jest.

Każda jednostka zawsze uzasadnia swoje postępowanie, a w jaki sposób to czyni, można poznać zagłębiając się w lekturę tej książki.

Elliot Aronson zajmuje się również analizą roli środków masowego przekazu w życiu człowieka. Rozważa w jaki sposób jesteśmy od nich uzależnieni i w jaki sposób wpływają one na nasz sposób postrzegania rzeczywistości.


Do wakacji pozostało:


Ochotnicza straż pożarna


Imprezy dla dzieci